Анна Вершебенюк
Автор психолог


Анна Вершебенюк

Стосунки на відстані під час війни

Стосунки на відстані під час війни можуть стати непростим випробуванням на шляху у пари, оскільки у стресі нам досить важко керувати своїми почуттями. У мирний час наш партнер, зазвичай, поряд і допомагає справлятися з емоціями. Але у воєнний період обидва партнери знаходяться у сильних переживаннях небезпеки, підкріплених фізичною дистанцією. Тому підтримувати один одного стає важче, питання стосунків відходить на другий план щодо питання виживання та безпеки. Може створюватися враження, що в кожного тепер своє життя, турбувати самотність та страх, що партнер звикне жити без нас. Щоб допомогти одне одному та зберегти стосунки, слід пам’ятати про наступні речі:
1. Візьміть зараз відповідальність за себе і влаштування свого життя.
Особливо, якщо раніше більшість проблем вирішував ваш партнер. Спробуйте не проявляти претензії та незадоволеність ситуацією та несіть більше позитивного настрою. Знайдіть корисну справу для себе, допомагайте іншим.
2. Організуйте регулярні дзвінки та відеоспілкування з партнером, ZOOM-вечерю, ранкові смс. Такі ритуальні дії дають відчуття присутності та контакту.
3. Обов’язково привнесіть інтимність у спілкування, не обмежуйтесь лише обговоренням побутових справ. Називайте один одного ніжними прізвиськами, кличками, використовуйте лише відомі вам кодові слова, пригадуйте лише “ваші” ситуації та жарт.
4. Пригадуйте минуле та мрійте разом про майбутнє. Спільні плани надихають триматися у важкій ситуації та дають відчуття єдності з партнером, знижується тривога та самотність.
5. Говоріть про почуття, про те, як ви сумуєте один за одним, про кохання та нетерпляче очікування зустрічі. Будьте готові до можливих емоційних гойдалок у партнера та допомагайте справлятися з такими станами через заспокійливі слова.
6. Обмежте обговорення новин, уникайте надмірної емоційності та драматизації ситуації. Фокусуйтесь на фактах та перевіреній інформації. Спілкування з партнером повинно залишати відчуття надії й віри у краще, а не безсилля. Допомагайте один одному знайти ресурс.
7. Лише гарна комунікація в парі допоможе здолати кризу. Якщо з комунікацією і підтримкою у довоєнний час були складнощі, то війна, навпаки, загострить цю проблему. Тому більше слухайте один одного, співчувайте, підбадьорюйте. Не знецінюйте почуття іншого.

Стосунки на відстані можуть стати кризою для пари. Але також дати змогу пізнати одне одного краще, скучити та переоцінити важливі й другорядні речі, що виведе пару на новий рівень близькості.
Стосунки на відстані
під час війни
Як підтримувати стосунки на відстані?
Дружба - це такі ж самі стосунки, що й стосунки у парі й вони потребують постійної роботи. Особливо якщо склалося так, що ви вимушені жити далеко одне від одного - в іншому місті, іншій країні. З одного боку, зараз багато технічних можливостей, щоб підтримувати зв’язок на відстані, але все одно виникає багато страху втратити друзів, та залишитися на самоті.

Що ж можливо зробити, щоб зберегти цінне спілкування?
Організовуйте відеодзвінки. Саме відео дає відчуття максимальної присутності. Можна навіть організовувати віртуальну вечерю, зідзвонюватись на прогулянці, або в кафе, займатись вивченням іноземної мови або займатись спортом разом в онлайн-групі. Існують навіть онлайн-вистави, які можливо відвідувати цілою компанією!
Створіть групові чати для переписування. У них жвавіша динаміка, адже якщо це група друзів зі спільними інтересами, то спілкування має більше шансів бути безперервним.
Підтримуйте буденне спілкування - розповідайте одне одному про свої щоденні справи, надсилайте фото, цікавтесь справами друга. Такі дрібнички створюють відчуття колишньої фізичної близькості, коли ви були поруч.
Не бійтеся писати першим. У справжній дружбі не важливо хто першим виходить на контакт. Якщо ви відчуваєте, що ви пишете або дзвоните частіше, то це не обов’язково означає, що ви не потрібні другові. Можливо зараз у нього непростий період, є певні проблеми, про які він не наважується розповісти або просто втомився. Образа не допомагає дружбі.
Робіть приємні неочікувані сюрпризи. Замовте квіти на День народження, зніміть цікаве відео, зробіть підбірку світлин де ви разом, намалюйте малюнок, запишіть пісню тощо. Ідей може бути безліч. Головне - щоб друг відчув турботу та увагу. Пам’ятайте про важливі дати. Зараз у різних месенджерах є зручна функція нагадування про важливу подію, тому шансів не забути багато. Краще дзвонити, а не писати, тому що почути голос друга набагато приємніше. Зараз все більше прийняте спілкування через переписування, тому дзвінок сприймається як щось особливе, персоналізоване.
Для того, щоб підтримувати дружбу на відстані, безумовно необхідне бажання обох сторін. Але якщо ваші стосунки пройдуть таке непросте випробування, то будьте впевнені - це дійсно справжня дружба!